Seminář SMOPK ve Zbirohu se zaměřil na hasičské sbory
Starostky, starostové a další zástupci členských obcí Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) včetně zástupců dobrovolných hasičů se v úterý 25. února setkali v areálu Střední odborné školy požární ochrany a Vyšší odborné školy požární ochrany ve Zbirohu. Seminář, který pro ně SMOPK uspořádalo, jim dal možnost nejen prohlédnout si jedinečné zázemí, jaké hasiči ve Zbirohu mají, ale zároveň s tím sdílet zkušenosti a problémy jejich členů a dále je předat zástupcům Plzeňského kraje.
Spolu s pozvánkou dostaly obce krátký dotazník. Ptal se na největší překážky v práci dobrovolných hasičů, na povědomí o dotačních titulech i na oblasti, kam by měla finanční podpora mířit, dále pak na to, zda by uvítali možnost spolupráce s profesionálními jednotkami.
Na otázky odpovědělo 37 respondentů, přičemž 25 z nich označilo za největší překážku pro práci jejich sborů nezájem mladých, 24 z nich se shodlo, že sbory trápí také pracovní povinnosti členů a členek, pro něž nemusí být vždy snadné uvolnit se z práce. Na vyložené nepochopení ze strany zaměstnavatelů pak poukázalo 7 respondentů, 11 se shodlo na nedostatku peněz a 4 na tom, že jejich technika či zázemí je zastaralé.
Výstupy dotazníku korespondovaly s osobními zkušenostmi, které si vyměňovali účastníci a účastnice při semináři. Uvítal je instruktor tamního školního a výcvikového zařízení mjr. Jaroslav Tuček. Seznámil je s historií zbirožského areálu a než se skupina vydala i na prohlídku do terénu, odpovídal také na dotazy.
Dobrovolným hasičům například chybí systematické vzdělávání, respektive především jeho podpora. Mohli by k tomu využít i areál ve Zbirohu a jeho instruktory a trenažéry, v nichž lze nasimulovat širokou škálu činností od zásahů při požáru budov přes výjezdy k nehodám po pažení příkopů?
"Já jsem přesvědčený, že bez dobrovolných hasičů to nejde, což se v poslední krásně ukázalo například při zásazích v Hřensku," řekl mjr. Jaroslav Tuček. "Na vzdělávání by se měly podílet všechny zainteresované složky IZS, kraj, velitelé jednotek i vzdělávací zařízení jako jsme my," řekl.
Co se týče chybějících mladých posil sborů, zaznělo, že hasičům chybí soutěž Mladý záchranář, kterou Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje pořádal od roku 2003, ale covidová pandemie ji přerušila a od té doby se soutěž už nekonala. "Je to škoda, byla to skvělá příležitost, jak děti nadchnout pro hasičinu," zaznělo na workshopu.
Tyto i všechny další náměty a otázky, které z obcí a hasičských sborů zazněly, předá SMOPK odboru Bezpečnosti a krizového řízení Krajského úřadu Plzeňského kraje. Společně pak budou hledat cestu, jak hasičům pomoci.
Návštěvu uzavřela prohlídka zbirožského muzea historické hasičské techniky.
Děkujeme všem, kteří se semináře zúčastnili!